Fotowoltaika na balkon

Fotowoltaika na balkonie – czy to możliwe?

Fotowoltaika na balkonie to rozwiązanie dla tych, którzy chcą produkować własną energię, mając do dyspozycji balustradę. Właściciele domów jednorodzinnych nie mają problemu z wyborem miejsca instalacji PV natomiast, w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest to swego rodzaju wyzwanie. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki na balkonie.

W tym artykule przeczytasz o tym:

 • czy instalacja fotowoltaiczna to tylko rozwiązanie dla właścicieli domów, 
 • czy można montować fotowoltaikę na balkonie, 
 • z czego składa się zestaw fotowoltaiczny do bloku, 
 • jakie są ograniczenia związane z montażem PV na balkonie,
 • ile energii może wyprodukować zestaw fotowoltaiczny na balkon.

 

Instalacja fotowoltaiczna – rozwiązanie nie tylko dla właścicieli domów.

Ceny za energię eklektyczną dla gospodarstw domowych cały czas rosną. Średnia cena za 1kWh energii elektrycznej wzrosła w zeszłym roku o 22%, a w tym o 62% od ceny z 2019 roku [1]. Natomiast w 2023 roku rząd zamroził ceny dla osób, które nie przekroczą rocznych progów zużycia 2000kWh, 2600kWh (gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością) lub 3000kWh (rolnicy, gospodarstwa z Kartą Dużej Rodziny) energii, co wpływa na skalę podwyżek. Jednak kolejny wzrost cen jest nieuchroniony.

Właściciele domów i mieszkań coraz częściej decydują się na instalacje fotowoltaiczne w celu zmniejszenia kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej montowane są one na dachach lub gruncie. Natomiast dla mieszkańców budynków wielorodzinnych wybór miejsca jest zdecydowanie bardziej ograniczony. Jednak posiadając balkon w bloku, można go wykorzystać w celu montażu kilku paneli PV i produkować własną energię.

 

Czy można montować fotowoltaikę na balkonie w bloku?

Instalacja fotowoltaiczna na dachach budynków wielorodzinnych to już powszechny widok. W tym przypadku energia przez nią generowana przeznaczona może być do zasilania urządzeń elektrycznych w częściach wspólnych np. oświetlenia czy wind. A co w przypadku, kiedy chcemy wyprodukować prąd na własne potrzeby? Wówczas konieczne jest przeanalizowanie możliwości jej produkcji i zużycia. Jedną z nich jest posiadanie balkonu. W celu instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie wystarczy fragment barierki. Moduły fotowoltaiczne mogą zostać zawieszone na balustradzie albo ją zastąpić.


Ograniczenia montażu instalacji fotowoltaicznej na balkonie

Oprócz wielu zysków dotyczących montażu paneli PV na balkonie związane są z tym także pewne ograniczenia. Ponieważ zgodnie z ustawą o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku [2] elementy zewnętrzne budynku należą do wszystkich mieszkańców, należy pamiętać o uzyskaniu zgody wspólnoty lub współdzieleni. Ponadto niezbędne jest przeanalizowanie kwestii techniczno-montażowych. W przypadku kiedy instalacja działać będzie on-grid, zaleca się zgłosić ją do zakładu energetycznego w celu wymiany licznika na dwukierunkowy i odsprzedaży nadwyżki wygenerowanej energii elektrycznej.

 

Zestaw fotowoltaiczny na balkon – jak działa i co wchodzi w jego skład?

Panel PV to nie wszystko, w celu wykonania instalacji fotowoltaicznej na balkonie niezbędne jest skompletowanie wszystkich elementów. W skład zestawu wchodzą m.in. 

 • system montażowy, 
 • mikroinwerter, 
 • przewody zakończone wtyczką, 
 • lub magazyn energii. 

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń balkonów najczęściej moduły fotowoltaiczne instaluje się na barierkach balustrady, dlatego niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednie uchwyty montażowe. Instalacja na balkonie zazwyczaj pomieści mniej modułów PV niż instalacja na dachu czy na gruncie, w związku z tym warto wyposażyć ją w panele o wysokiej efektywności. Istotny jest także mikroinwerter, przeznaczony do mniejszych mocy oraz posiadający mniejszy rozmiar, niezbędny do konwersji prądu stałego na zmienny. Taki zestaw fotowoltaiczny na balkon połączony jest przewodami, a ich zakończenie to wtyczka, którą wpina się do gniazdka.

Innym rozwiązaniem jest zestawienie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. W takim przypadku nie ma konieczności stosowania mikroinwerterów, a system może działać off-grid, czyli bez połączenia z siecią. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie autokonsumpcji, czyli wykorzystanie wyprodukowanej energii na aktualne potrzeby gospodarstwa domowego.

 

Uzysk z instalacji fotowoltaicznej na balkonie – ile prądu może wygenerować?

W zależności od usytuowania paneli fotowoltaicznych względem stron świata wygenerowana przez nie energia będzie na różnym poziomie. W celu przedstawienia uzysków instalacji posłużmy się przykładem.

Instalacja o mocy 800W (2 moduły po 400W), moduły zawieszone na balustradzie pod kątem 90˚ (pionowo) o ekspozycji wschodniej, południowej, zachodniej oraz pośrednich.

Instalacja o powyższych parametrach może wygenerować aż 671kWh energii w ciągu roku, a największy uzysk, bo ponad 60kWh osiąga w miesiącach III, IV, V, VIII, IX. Nieco mniej energii pozyskać można z modułów skierowanych na południowy wschód oraz południowy zachód. Natomiast instalacja o ekspozycji wschodniej i zachodniej wygeneruje nieco mniej energii w cyklu rocznym, około 450kWh. Natomiast w okresach letnich, kiedy jest ona potrzebna na cele działania klimatyzacji, czyli w miesiącach V-VII produkuje jej więcej, około 60kWh/miesiąc.

wschód południowy wschód południe południowy zachód zachód
450 kWh 610 kWh 671 kWh 610 kWh 457 kWh

 

Każda z instalacji o danej ekspozycji posiada nieco inną charakterystykę produkcji energii w cyklu rocznym.

Zastanawiasz się ile energii może wygenerować Twoja instalacja? Myślisz o tym, żeby zamontować fotowoltaikę na balkonie? Chcesz zaoszczędzić na rachunkach? Skompletuj zestaw fotowoltaiczny sam na fesma.pl, a jeśli masz pytania to skontaktuj się z nami.

 

[1] ure.gov.pl

[2] Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali

  Powrót do bazy wiedzy