Produkcja energii elektrycznej z własnej instalacji obniża koszty utrzymania gospodarstw domowych. Na tym także zależało właścicielowi, u którego zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną. Niewielka połać dachu budynku gospodarczego została bazą własnego przydomowego źródła energii o mocy 3,9 kWp.
Jakie korzyści przyniosła współpraca z FESMA?
Efektywna instalacja PV- co było ważne dla inwestora?
Wpływ rosnących kosztów gospodarstwa związanych z cenami energii elektrycznej było powodem montażu instalacji PV na działce inwestora. Właścicielowi zależało na obniżeniu rachunków, przy jednoczesnym wykorzystaniu zalet instalacji fotowoltaicznej montowanej na połaci dachu budynku gospodarczego. Ważnym aspektem był system charakteryzujący się wysoką efektywnością z uwagi na ograniczoną powierzchnię dachu, to na tym najbardziej zależało inwestorowi.
Wyzwania podczas inwestycji
Największym wyzwaniem podczas realizacji zlecania wykonania instalacji była ograniczona i niewielka powierzchnia dachu budynku. Najlepszym rozwiązaniem było wykonanie systemu fotowoltaicznego na połaci południowo-wschodniej, której wymiary to około 7,5m szerokości i 3,5m długości. Dlatego niezbędne było zastosowanie modułów o niestandardowej wielkości, żeby w pełni wykorzystać potencjał dachu. Ponadto, w dachu znajdował się komin, więc należało zastosować system, który zmaksymalizuje uzyski z instalacji.
Zastosowane rozwiązanie i jego zalety
Decydując się na instalację fotowoltaiczną niezbędny jest wybór optymalnego kierunku ustawienia paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku wybrano połać południowo-wschodnią z uwagi na wyższą produkcję energii niż w przypadku umieszczenia modułów na połaci przeciwnej. Instalację zamontowano równolegle z dachem, pod kątem 29˚.
Niewielka powierzchnia dachu budynku gospodarczego nie pomieściłby dwóch rzędów modułów standardowej wielkości. Dlatego niezbędne było zastosowanie paneli fotowoltaicznych o wymiarach 240 x 110 cm, dzięki czemu uzyski z niej będą wyższe. W tym celu zainstalowano 7 modułów o łącznej powierzchni 18,3m2 oraz mocy 3,9kWp. Zasymulowane miesięczne uzyski z instalacji oraz przewidywaną autokonsumpcję wygenerowanej energii przedstawiono na wykresie.
Dodatkowo instalację wyposażono w mikroinwertery. Spowodowało to możliwość pracy każdego panelu PV niezależnie od pozostałych. Dzięki temu zacienienie, uszkodzenie, czy zabrudzenie któregoś z modułów fotowoltaicznych nie wpłynie na działanie oraz produkcję energii elektrycznej pozostałych.
Instalacja w liczbach
- 7 modułów o mocy 555kW każdy
- 4 mikroinwertery Hoymiles
- 3,9 kWp mocy instalacji
- ponad 3800kWh energii rocznie
Zastanawiasz się nad montażem fotowoltaiki lub magazynu energii? Napisz do nas i dowiedz się więcej o możliwych rozwiązaniach.